Po dlouhých měsících vyjednávání a debat ohledně nových podmínek oddlužení je na světě novela insolvenčního zákona, která vešla v účinnost 1. 10. 2024 a přináší řadu zásadních změn. Mimo jiné zkracuje dobu oddlužení z 5 let na 3 roky pro všechny fyzické osoby. Věřitelům slibuje novela kladení většího důrazu na to, aby dlužník v oddlužení dosahoval adekvátní výše příjmu a tento uměle nesnižoval.
V novele dochází k odstranění podmínky splacení určité minimální části dluhu (zpravidla 30 % pohledávky) na konci oddlužení, jež nahrazuje splnění individuálního cíle dlužníka, který dopředu stanoví insolvenční soud na začátku procesu. Insolvenční soud bude posuzovat, jaké má dlužník vzdělání, věk, předchozí pracovní zkušenosti, v jakém oboru pracuje a v jakém bydlí regionu a na základě tohoto stanoví adekvátní příjem, který by dlužník měl mít. Na podkladě těchto údajů soud určí minimální výši splátky pro to, aby po konci oddlužení mohl být dlužník osvobozen od úhrady zbytku dluhů. Tímto se má zabránit tomu, aby např. vysokoškolsky vzdělaný člověk v produktivním věku šel do oddlužení s minimální mzdou.
Insolvenční správce bude po celou dobu sledovat plnění závazku, a pokud z nějakého důvodu nebude odpovídat osobnímu cíli a dlužník si to neobhájí (např. zdravotním omezením), může soud uložit dlužníkovi povinnost plnit splátkový kalendář po delší dobu než 3 roky (může se jednat o prodloužení až o 1,5 roku) nebo oddlužení úplně zrušit. Dlužníkovi bude dále umožněno splácet věřitelům i z nezabavitelné částky nebo z jiných příjmů, které nelze postihnout výkonem rozhodnutí nebo exekucí. V neposlední řadě dojde také např. ke zkrácení doby pro vyškrtnutí dlužníka z insolvenčního rejstříku na 3 roky od pravomocného osvobození od placení dalších pohledávek.
Přísnější podmínky budou mít lidé s vícečetnými exekucemi. Pokud mají čtyři a více exekucí, nově činí jejich srážka dvě třetiny čistého zbytku mzdy, aby měli motivaci podat na sebe insolvenční návrh a řešit své dluhy komplexně v oddlužení. Často právě to, že lidem s exekucemi zůstává více peněz než lidem v oddlužení, bylo důvodem, proč řada dlužníků nevstoupila do insolvence.
Výše uvedené představuje jen část změn, které pro dlužníky zákonodárci připravili. Pakliže dlužník chce zjistit více informací, případně pomoci s řešením své nepříznivé sociální situace, má vždy možnost využít podpory občanských poraden. Příkladem takové služby je Charitní poradna, která funguje na principech bezplatnosti a anonymity. Ke klientům je přistupováno individuálně a jejich situace je vždy řešena diskrétně. Poradna sídlí na ul. Hrabinská 458/33, 737 01 Český Těšín a je otevřena od pondělí do čtvrtka, od 8 do 14 h, vyjma středy, kdy je otevřeno pro objednané od 9 do 17 h. Tel. 731 454 650, 734 796 858.