Pozor na vánoční zadlužování

Pozor na vánoční zadlužování

Řada lidí kupuje dárky pro své blízké nebezpečným způsobem – půjčují si na ně. Není těžké si představit situaci, kdy v nazdobeném hypermarketu podlehneme zdánlivé dostupnosti zboží na úvěr. Mívá to však za následek povánoční „úvěrovou kocovinu“. I z nevinné malé půjčky se pak může stát velký finanční problém, pokud si ji člověk nevezme rozumně. Kvůli jedněm veselým Vánocům se tak můžeme zadlužit i na několik let dopředu.

Lidé si povětšinou dávají pozor na to, komu půjčují své peníze. Když si ale berou půjčku sami, je často obezřetnost ta tam. Velký problém je především v tom, že si důkladně nepročtou smlouvu, jež podepisují. Často ani neví, které ukazatele by měli sledovat a uspokojí je pouze přijatelná měsíční splátka. Přitom smlouva může obsahovat nějaké skryté poplatky ale i informace o tom, co se stane v případě, že dlužník nebude schopen splácet.

Obecně se dá říct, že půjčka může být správným krokem, pokud jejím smyslem je investice: do vzdělání, kariéry, bydlení apod. Jednoduše řečeno do věcí, které budou mít svou hodnotu a přínos ještě po splacení. Proto kupujte jen věci, které opravdu potřebujete, využijete a budete z nich mít užitek déle, než potrvá jejich splácení. Pokud před Vánoci chybí peníze v rodinném rozpočtu, nekupujte na splátky věci za tisíce, která často nevydrží ani do jara.

Pokud se ale přece jen rozhodnete vzít si půjčku na vánoční dárky, pečlivě prostudujte všechny náležitosti finanční služby a podmínky. Úroky u rychlých půjček při jejich včasném neuhrazení dosahují i stovek procent. V případě nehrazení se pak člověk může snadno dostat do dluhové pasti.

Shrnuto podtrženo, oprávněný důvod pro půjčku na Vánoce a vánoční dárky by měl přinést i nějaký benefit do budoucna či přidanou hodnotu. Nicméně stále platí, že i v těchto případech by neměla být půjčka na vánoční dárky krokem k možné finanční krizi. 

Mgr. Michal Kawulok, sociální pracovník Charitní poradny